Sleeeeep

Uni on väga, väga oluline, eriti sportlasele. Ma pole ajalooliselt eriline unekott, olen pigem varajane ärkaja ja õhtuti tihti pikalt üleval olija olnud, kuid viimastel aastatel olen aina enam mõistnud korraliku ja regulaarse une väärtust.

"Sleep is the 2nd most influencial lifestyle factor that determines your weight, aside of diet, ahead of exercise. 1 night of sleep deprivation causes insulin resistance and a reduction in cognitive function." - Chris Kesser on Joe Rogan podcast

Sportlane võib treenida palju tahes, kuid areng toimub taastudes. Uni on üks olulisemaid taastumisviise. Õpitud tehnilised oskused kinnistuvad magades ning toimub lihasrakkude paranemine ja kasv.

Kuulsin kord, et playoffide perioodil LeBron James magab 12h päevas. Mõni võib mõelda, et on alles laiskvorst ja tore, et mõnel on nii palju aega ja raha, et saab kaua magada. Ma vastupidi imetlen sellist distsipliini, teeb palju tööd, palju magab. Raha on tal palju, võiks ju seda nautida - reisida ja pidutseda, aga ei, ta paneb une prioriteediks, et olla veelgi parem sportlane. Kuigi paljud ütleksid, et ta juba on #1 korvpallur.

Oura ring

Kui palju keegi und vajab on individuaalne, mida noorem inimene, seda rohkem peaks reeglina magama, kuid üldiselt on kaheksa tundi kvaliteetset und vaja. Ja oluline on regulaarsus. Samad kellaajad, iga päev, see tagab ka selle, et voodisse minnes tuleb kiirelt uni ja hommikul on kerge ärgata, võibolla pole isegi äratuskella vaja. Keha on väga osav selle sisemise kella sättimisel, vaja on pisut järjepidevust ja mõne nädalaga harjub valitud uneaegadega.

Parima une saamiseks on oluline unehügieen - keskkond. Magamistuba peab olema pime. Magamaminekule eelnevalt tuleks vältida eredat valgust ja ekraane. Kehatemperatuur peab olema jahe, ka magamistoas peab olema jahe(dam), selline 16-18 kraadi ma leian. Vajadusel saab ka enne magamaminekut käia külma dušši alt läbi, et kehatemperatuuri alandada. Õhtune trenn ei tohiks jääda liialt hiliseks ja õhtusöök ei tohiks olla liialt vürtsikas, need asjad võivad organismi ärritada.  Magamistuba peab olema magamiseks ja ka mõneks paremaks asjaks 😉 Ei tasu teha voodis tööd, süüa, mängida või niisama chillida. Keha peab teadma ja tundma milleks see ruum on.

Eelpool mainitud asjad tagavad, et magamistoas veedetud aeg oleks maksimaalselt efektiivne ehk aeg mööduks magusalt magades, mitte õhtul lakke passides, ega hommikul vihaselt torisedes. Võtsin oma une jälgimiseks ja parandamiseks abiks Oura sõrmuse. See tööriist aitab jälgida, mõista ja parandada und ning taastumise efektiivsust (une faasid, närvisüsteem jne), kiidan väga.

Vara üles, hilja voodi, nõnda rikkus majja toodi eks. Võibolla. Ajutiselt. Kaua nii ei kesta. Magage hästi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga